Czy CBD może wspomóc leczenie depresji?
Depresja, nie bez powodu, nazywana jest chorobą naszych czasów. Dotyczy bowiem aż ok. 20% populacji! WHO prognozuje, że w 2020 roku to depresja właśnie będzie najczęstszym powodem śmierci na świecie, co pokazuje, z jakim stanem mierzą się osoby chore. Nie bez znaczenia dla tych wyliczeń pozostaje z pewnością trwająca sytuacja epidemiczna w każdym zakątku globu, a z nią związane: obawa o siebie i najbliższych, niepewność jutra, strach przed chorobą, stres w pracy i lęk przed jej utratą.
Czym jest depresja i jak się objawia?
Depresja jest chorobą na tyle złożoną, że trudno przewidzieć jej wystąpienie. W niektórych przypadkach nałożyć na siebie musi się kilka powodów, jak np. stres, zła sytuacja w domu, ciężka choroba, błędy w odżywianiu, czy antybiotykoterapia. Nierzadko jednak wystarczy jeden powód, jak rozstanie czy śmierć najbliższej osoby.
Za główne objawy stanów depresyjnych uznaje się przewlekły smutek, uczucie pustki, utratę zainteresowania i przyjemności w wykonywaniu codziennych czynności, zaburzenia koncentracji i umiejętności podejmowania decyzji, podniecenie lub ospałość psychomotoryczna, bezsenność lub hipersomnia (nadmierna senność).
Charakterystyczne dla choroby są długotrwałe stany obniżonego nastroju, za które odpowiadają trzy główne grupy czynników:
- – biologiczne (m.in. hormony, genetyka),
- – psychologiczne (m.in. typ osobowości, podatność na stres),
- – społeczne (m.in. samotność).
Pamiętać należy, by nie lekceważyć takich symptomów, jak obniżony nastrój utrzymujący się przez kilkanaście dni, brak energii, lęk, napięcie, myśli samobójcze, problemy ze snem. To pierwsze oznaki depresji, jeśli więc zaobserwujemy je u siebie czy naszych najbliższych, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub psychologiem. Co ważne – niezależnie od tego, czy ma charakter nawracającej dolegliwości czy jednorazowego epizodu, jest to choroba, którą można wyleczyć!
Jak leczyć depresję?
Oczywiście najpopularniejszą metodą leczenia tego poważnego schorzenia jest farmakoterapia, czyli podawanie leków antydepresyjnych. Jest to metoda długotrwała i nierzadko wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, jak uczucie zmęczenia, zmniejszony apetyt, senność, przyrost masy ciała, czy dysfunkcje seksualne.
Środkom farmakologicznym często towarzyszy psychoterapia, która na celu ma zmianę podejścia pacjenta do przeżywanych przez niego dolegliwości i cierpienia.
Jedną z nowocześniejszych metod walki z tą trudna „chorobą duszy” jest suplementacja diety ekstraktami z konopi siewnych full spectrum. Okazuje się bowiem, że kannabinoidy w nich zawarte nie tylko regulują sen, czy niwelują stany lękowe, ale mają dużo szersze zastosowanie, jeśli chodzi o leczenie zaburzeń psychicznych.
Lecznicze właściwości konopi znane były już w starożytnych Chinach i skutecznie wykorzystywane przez stulecia aż do lat 30-tych XX wieku. Dziś na nowo możemy odkrywać dobroczynny wpływ konopi na nasz organizm, a to co pokazują wyniki kolejnych badań, napawa optymizmem lekarzy z niemal każdej dziedziny medycyny, także psychiatrii.